Dzień Autorów Europejskich 2024

Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Zapraszamy szkoły średnie do wzięcia udziału w drugiej edycji Dnia Autorów Europejskich oraz organizację wydarzenia  25 marca 2024 r. w swojej placówce. Ta inicjatywa Komisji Europejskiej,  ma na celu budowanie mostów pomiędzy sektorami literatury i edukacji, a także zachęcać mieszkańców kontynentu do czytania i odkrywania literatury europejskiej wraz z jej bogactwem językowym oraz kulturowym. Warto również pamiętać o edukacyjnej roli książek jako narzędzia rozwoju osobowości i umiejętności, które pozwalają stawić czoło bieżącym wyzwaniom w życiu prywatnym i społecznym.

Do wspólnego czytania na głos zaproszono 40 krajów z całego kontynentu. Informacje jak zorganizować szkolne obchody dnia oraz swój udział do znajdziecie tutaj:

informacje: https://culture.ec.europa.eu/cultural-and-creative-sectors/books-and-publishing/day-of-european-authors

rejestracja wydarzenia: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/EuropeanAuthors2024

My natomiast pragniemy przedstawić Wam listę książek rekomendowanych, przez ekspertki z Działu Instrukcyjno-Metodycznego, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Wspomniana lista może zainspirować szkoły, które zgłoszą się do zorganizowania wydarzenia czytelniczego w ramach Dnia Autorów Europejskich 2024.

Rok 2024 został okrzyknięty rokiem wyborów, dlatego też wybrane lektury pokazują siłę sprawczości jednostki w obszarze zaangażowania społecznego; bohaterzy biorą sprawy w swoje ręce, nie są pasywni.

Lista:

  • Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Stan splątania, wyd. Wydawnictwo Literackie.
  • Clémentine Beauvais, Pasztety, do boju!, przekł. Bożena Sęk, wyd. Dwie Siostry.
  • Katarzyna Ryrych, Bachor, wyd. Literatura. 
  • Joanna Jagiełło, Tam gdzie zawracają bociany, wyd. Nasza Księgarnia.
  • Kerstin Gier, Trylogia czasu: Czerwień rubinu, Błękit szafiru, Zieleń szmaragdu, przekł. Agata Janiszewska, wyd. Media Rodzinna.
  • Alice Oseman, Heartstopper, przekł. Natalia Mętrak-Ruda, wyd. Jaguar.
  • Lin Rina, Zakurzona kronika Animant Crumb, przeł. Katarzyna Łakomik, wyd. You&YA
  • Diana Wynne Jones, Ruchomy zamek Hauru, przekł. Danuta Górska, wyd. Nowa Baśń
  • Przemek Staroń, il. Marta Ruszkowska, Szkoła bohaterek i bohaterów czyli jak radzić sobie z życiem; Szkoła bohaterek i bohaterów 2 czyli jak radzić sobie ze złem, wyd. Agora
  • Justyna Suchecka, Young power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat, wyd. Znak emotikon.

Wszelkie pytania dotyczące Dnia Autorów Europejskich można kierować na adres: EAC-DAY-OF-THE-EUROPEAN-AUTHORS@ec.europa.eu.

Warto przypomnieć, że pierwsza odbyła się 27 marca 2023 r. Brało w niej udział aż 920 szkół z całej Europy, w tym 118 z Polski (Podkarpacie było jednym z regionów z największą liczbą szkół średnich biorących udział w I edycji).

Zobacz jak to wyglądało w praktyce, zainspiruj się tutaj: https://ec.europa.eu/assets/eac/culture/day-of-european-authors/2024-day-of-european-authors-get-inspired.pdf