Młodzieżowy Dialog Obywatelski w Rumunii – zrób zdjęcie i weź udział!

8 maja br. w Sibiu, w Rumunii – w ramach Dialogu Obywatelskiego – 300 młodych Europejczyków, rozmawiać będzie o przyszłości Europy z Komisją Europejską. W gronie debatujących znajdą się również trzej zwycięzcy konkursu fotograficznego #MySocialEurope.

#MySocialEurope to konkurs fotograficzny skierowany do osób w wieku 18-30 lat, mieszkających w Unii Europejskiej. Zadanie konkursowe polega na zrobieniu zdjęcia, które pokaże, jak powinny być rozwijane prawa socjalne w Europie.

Zainteresowani udziałem w konkursie warto, aby zapoznali się z 20 zasadami na których opiera się Europejski filar praw socjalnych. Zasady te uporządkowane są wg następujących kategorii: (1) równe szanse i dostęp do zatrudnienia, (2) uczciwe warunki pracy oraz (3) ochrona socjalna i integracja społeczna. Europejski filar praw socjalnych przewiduje zarówno nowe prawa dla obywateli, jak i zmierza do ułatwienia im skuteczniejszego egzekwowania praw, które już im przysługują. Podsumowując, zaglądając na portal Europejskiego Filaru Praw Socjalnych można znaleźć inspirację do swoich zdjęć.

Zdjęcia w konkursie #MySocialEurope można zgłaszać do 04 marca 2019 roku. Obok zaproszenia do udziału w spotkaniu w Rumunii, zwycięzcy (wspomniane 3 osoby) otrzymają również bilety Interrail, umożliwiające podróż pociągiem po całej Europie. Ponadto zostanie wyłonionych kolejnych 12 prac, a ich autorzy otrzymają aparaty Fujifilm Instax (Mini 90 neo classic) oraz etui i paczkę filmów instax. Podczas Dialogu zostanie również zorganizowana wystawa, na której zostaną zaprezentowane nagrodzone prace. Organizatorzy przewidzieli również inne nagrody dla autorów dalszych miejsc w konkursie. Bliższe informacje o konkursie znajdują się na portalu organizatora.

Wydarzenie w Sibiu, w Rumunii będzie miało formę dialogu obywatelskiego, czyli debaty publicznej z komisarzami europejskimi lub innymi politykami UE, np. posłami do Parlamentu Europejskiego lub politykami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi.

Struktura dialogów obywatelskich to pytania i odpowiedzi. Każdy może zadać europejskim politykom pytanie, zgłosić swoje uwagi oraz wypowiedzieć się na temat wpływu unijnej polityki na codziennie życie. Można również podzielić się swoją wizją przyszłości Europy. Debaty odbywają się w różnych miastach w UE, udział w nich jest bezpłatny, a wiele z nich jest transmitowanych na żywo.

W dyskusji można również wziąć udział na Twitterze – hashtag #EUdialogues. Dialogi obywatelskie realizowane są od 2015 roku, wiele z nich miało dotychczas miejsce w Polsce, w tym na Podkarpaciu. Również jako Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów planujemy w najbliższych miesiącach organizację kolejnego dialogu obywatelskiego w Rzeszowie. Zainteresowanych tematyką zapraszamy do konsultacji z nami, podzielenia się swoimi obserwacjami, sugestiami. Mamy nadzieję, że wspomniany dialog obywatelski zrealizujemy wspólnie.