SIEĆ INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT
– Europa na wyciągnięcie ręki1


Jest taka Sieć, która istnieje we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Jest taka Sieć, której wszystkie elementy działają zgodnie, aby osiągnąć wspólny cel.
Jest taka Sieć, która funkcjonuje po to, żebyś w każdym zakątku Europy czuł się jak w domu.
To Sieć Informacji Europejskiej Europe Direct – poznaj ją bliżej!

Sieć informacji europejskiej Europe Direct powstała w roku 2005. Zarządza nią Komisja Europejska, która postawiła sobie za cel dotarcie z informacją europejską do wszystkich. Każdy z nas jest obywatelem Unii Europejskiej, a tym samym jej częścią, która ma prawo wiedzieć o zjednoczonej Europie wszystko, czego tylko zapragnie. Dlatego Sieć nie tylko udziela odpowiedzi na zapytania, ale samodzielnie dostarcza informację europejską wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. Dzięki temu wszyscy Europejczycy mogą poczuć, że Unia Europejska jest w zasięgu ręki, tuż obok nich,  że działa dla nich, słucha ich opinii, że są jej elementem – może małym, ale najważniejszym.

CZTERY CZĘŚCI UKŁADANKI

Informowanie o UE to tak ważny temat, że powinien on obejmować wszystkie grupy odbiorców. Z kolei usługi świadczone przez Sieć powinny być na tyle zróżnicowane, aby zainteresować jak najwięcej osób. Zadanie takie najłatwiej zrealizować powołując do życia różne podmioty. Tak też uczyniono w przypadku Sieci Informacji Europejskiej Europe Direct – składa się ona z czterech części, z których każda podejmuje działania na rzecz informowania obywateli UE o funkcjonowaniu tej niezwykłej organizacji międzynarodowej.

Cztery części Sieci Informacji Europejskiej Europe Direct to:

Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct

 – drzwi do Europy w Twoim mieście

Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct to miejsca, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Dowiesz się jak funkcjonuje UE i jakie prawa przysługują Ci jako jej obywatelowi. Weźmiesz udział w konferencji lub szkoleniu. Zorganizujesz lekcję europejską w swojej szkole albo włączysz się w świętowanie Dnia Europy.
Zapraszamy do odwiedzenia jednego z działających w naszym kraju Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct. W tej chwili jest ich dokładnie 24, a znajdziesz je we wszystkich regionach Polski. Ich misją, pasją i codziennym zadaniem jest przekazywanie wiedzy o UE, na niezliczoną liczbę sposobów.

CO ROBIĄ KONSULTANCI EUROPE DIRECT?

Po pierwsze, są obecni w swoich biurach, gdzie czekają na zapytania osobiste, telefoniczne i e-mailowe. Za punkt honoru stawiając sobie szybką odpowiedź na każde nurtujące pytanie o zjednoczonej Europie.

Po drugie, wyruszają do miast, miasteczek i wiosek, starając się osobiście dotrzeć do jak największego grona unijnych obywateli. Co dokładnie robią? Przykłady można mnożyć: organizują lekcje europejskie, warsztaty, wykłady i szkolenia. Zapraszają na konferencje i do odwiedzenia stoisk informacyjnych.  Wspólnie z obywatelami cieszą się z kolejnego Dnia Europy i wręczają nagrody laureatom europejskich konkursów.

Po trzecie, spotkasz ich w eterze, na papierze, na płycie i szklanym ekranie (najczęściej tym komputerowym). Prowadzą audycje radiowe, wydają własne publikacje (w tradycyjnej papierowej formie lub, podążając za duchem czasów, elektronicznej), piszą artykuły do prasy, nagrywają filmy i… co tylko przyjdzie Wam do głowy (tej samej, na której my – konsultanci – nader często stajemy, aby jeszcze więcej osób poznało UE z bliska).

Twój najbliższy Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct to także miejsce, do którego możesz wybrać się, jeśli sam planujesz zorganizowanie wydarzenia o charakterze europejskim. Punkty te bowiem chętnie – w miarę posiadanych sił i środków – włączają się w promowanie Europy zjednoczonej w różnorodności. Tak więc jeśli chciałbyś, żeby stoisko informacyjne Europe Direct zagościło na Twoim festynie albo potrzebujesz kogoś, kto przybliży temat UE podczas planowanej przez Ciebie debaty, wystarczy zadzwonić.

Własne działania Europe Direct oraz wspieranie innych inicjatyw pomagają w propagowaniu aktywności obywatelskiej na poziomie lokalnym i regionalnym. Punkty umożliwiają wymianę poglądów pomiędzy Brukselą a każdym z nas – ich zadaniem jest bowiem przekazywanie opinii o Unii Europejskiej  osobom, które decydują o jej funkcjonowaniu.

Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct stanowią łącznik pomiędzy UE, jej instytucjami, założeniami i działaniami a obywatelami zjednoczonej Europy – każdym z nas. Jest to pierwsza linia kontaktu, pomost, który ma za zadanie nie tylko informowanie, ale także włączenie wszystkich w unijną dyskusję. Tak, aby stawała się ona coraz bliższa każdemu z nas.

Centra Dokumentacji Europejskiej

 – poczytasz o Europie?

Drugim elementem Sieci Europe Direct są Centra Dokumentacji Europejskiej. Jeśli szukasz książki, która odpowie na pytanie o unijny system instytucjonalny, potrzebujesz rzetelnej publikacji, koncentrującej się na najbardziej specjalistycznym polu działania UE albo chcesz odszukać jedno z rozporządzeń – koniecznie skontaktuj się z najbliższym Centrum, którego podstawowym zadaniem jest promowanie wiedzy i badań naukowych na temat unijnej integracji, co czynią przez udostępnianie informacji o niej oraz zachęcanie środowisk naukowych do włączenia się w debatę na temat Europy. Centra pomogą poszukać odpowiednią publikację, dostarczą analiz naukowych oraz pokażą, jak samodzielnie dotrzeć do sprawdzonych wiadomości.

Centra Dokumentacji Europejskiej to miejsca, w których biblioteczne regały uginają się od publikacji koncentrujących się na szeroko pojętym funkcjonowaniu UE. Znajdziesz tam zarówno wydawnictwa przygotowane przez Urząd Publikacji UE, jak i inne opracowania koncentrujące się na interesującym nas temacie (w wersjach papierowych i elektronicznych). Ponadto Centra umożliwiają dostęp do licznych unijnych serwisów i baz danych. Jeśli więc interesujesz się historią integracji europejskiej, prawem, ekonomią, edukacją albo europejskim statystykami – już wiesz gdzie się zgłosić.

W Polsce działa 18 Centrów Dokumentacji Europejskiej. Po jednym w Białymstoku, Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie, Słupsku, Sopocie i Toruniu, cztery w Warszawie oraz dwa we Wrocławiu.

Team Europe

 – specjaliści w akcji

W skład Sieci Informacji Europejskiej Europe Direct wchodzi także Team Europe, czyli grupa wyspecjalizowanych prelegentów, którzy gotowi są zabierać publicznie głos na tematy związane z UE. Jeśli więc poszukujesz kogoś, kto może wypowiedzieć się na jeden z wielu szczegółowych tematów dotyczących zjednoczonej Europy – skontaktuj się z Team Europe. Tworzona przez nich sieć obejmuje swoim zakresem każdą dziedzinę unijnej polityki, a więc każdą sprawę, w której możesz ich potrzebować.

Członkowie Team Europe to przede wszystkim doktorzy i profesorowie wywodzący się z różnych środowisk akademickich i pracujący na wyższych uczelniach, w strukturach administracji publicznej lub zaangażowani w działania think tanków i innych placówek o charakterze naukowym. Łączy ich to, że mają odpowiednie umiejętności komunikacyjne i doświadczenie – naukowe lub zawodowe – w sprawach, o których się wypowiadają. Eksperci wchodzący w skład Team Europe mogą prowadzić prezentacje, warsztaty lub debaty podczas seminariów lub konferencji bądź na zaproszenie konkretnych organizacji. Mogą oni również udzielać wywiadów i pisać artykuły dla mediów. Możesz spotkać się z nimi osobiście na różnych imprezach o tematyce unijnej lub zaprosić ich do udziału w wydarzeniu, które organizujesz.

Działalność Team Europe koordynuje Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Bliższe informacje o ekspertach i możliwości kontaktu znajdują się w publikacji pt. SIEĆ EKSPERTÓW TEAM EUROPE W POLSCE

Centralny Punkt Kontaktowy Europe Direct

 – przez telefon i e-mail

Czwartym elementem Sieci jest Centralny Punkt Kontaktowy Europe Direct, czyli serwis informacyjny pozwalający każdemu z nas na uzyskanie odpowiedzi na pytania związane z UE za pośrednictwem telefonu lub poczty elektronicznej..

Jeśli przebywasz na terenie dowolnego kraju członkowskiego UE, do Europe Direct zadzwonić możesz bezpłatnie, wybierając numer 00 800 6 7 8 9 10 11 (uwaga: numer jest bezpłatny, jednak niektórzy operatorzy mogą naliczać opłaty) lub korzystając z lokalnego numeru telefonu – innego dla każdego unijnego państwa. Dzwoniąc z Polski powinieneś wybrać numer 0 838 88 11 32, a za połączenie zapłacisz według stawki krajowej. Pod numer lokalny zadzwonić możesz w dni robocze w godzinach 9:00 – 18:00.

Oczywiście nie trzeba przebywać na terenie zjednoczonej Europy, aby skontaktować się z Europe Direct. Można to zrobić z dowolnego miejsca na świecie dzwoniąc pod numer 00 32 2 299 96 96 (za normalną opłatą). Ponadto, pod numer 00 32 472 6 7 8 9 10 przysłać można SMS, w jego treści wpisują hasło: „Proszę oddzwonić” i ewentualnie numer telefonu wraz z numerem kierunkowym, jeśli Twój numer jest zastrzeżony. Pracownicy Europe Direct oddzwonią najszybciej, jak będzie to możliwe. W takiej sytuacji za sms zapłacisz tyle, ile za każdą inną wiadomość wysłaną zagranicę, ale oddzwonienie będzie już bezpłatne. Usługę „Oddzwonimy” można zamówić także za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie internetowej https://europa.eu/european-union/contact/call-us_pl - dzięki temu można wybrać godzinę, o której pracownicy do Ciebie oddzwonią.

Z Centralnym Punktem Kontaktowym Europe Direct można także skontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej, wypełniając formularz online znajdujący się na stronie internetowej https://europa.eu/european-union/contact/write-to-us_pl

Zarówno przez telefon, jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej z Europe Direct skontaktujesz się we wszystkich językach urzędowych UE, a więc także po polsku.


EUROPE DIRECT ZAPRASZA DO KONTAKTU

Wszystkie dostępne w ramach Sieci Informacji Europejskiej Europe Direct usługi skierowane są do obywateli i wszystkie świadczone są bezpłatnie. Mamy nadzieję, iż dzięki niniejszym informacjom już nigdy nie będziesz zastanawiać się, gdzie skierować swoje pytania o UE, i jak możesz się zaangażować w działania prowadzone z myślą o wspólnej zjednoczonej Europie.
WIĘCEJ O SIECI INFORMACJI EUROPEJSKIEJ ZNAJDZIESZ TU :
https://europa.eu/european-union/contact_pl


[1] Materiał pochodzi z opracowania zamieszczonego w publikacji Kalendarz Europejski 2017/2018, ISBN 978-92-79-71788-8,
doi: 10.2775/436213, © Unia Europejska 2017, s. 9-12. Skróty, aktualizacja pochodzą od redakcji niniejszego portalu.