Dzień Europy 2018 – zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

W imieniu Zespołu Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Europy, 9 maja.

Uroczyste obchody Dnia Europy w 2018 roku odbędą się w przepięknie położonym Kampusie WSIiZ w Kielnarowej, w Centrum Edukacji Międzynarodowej, KM8. Świętowanie rozpoczniemy o godz. 10:00 (czas zakończenia przewidujemy ok. godz. 13:00).

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Europy jest Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego oraz funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego. W tym ostatnim obszarze proponujemy uczestnikom wejście w rolę europosłów i europosłanek w ramach symulacji obrad Parlamentu Europejskiego.

Wspomniana symulacja obrad Parlamentu Europejskiego z takimi elementami jak m.in. otwarcie sesji i przedstawienie porządku obrad, uroczyste posiedzenie, wystąpienia jednominutowe, głosowanie nad projektem czy uroczyste zakończenie obrad będzie ważnym akcentem tegorocznych obchodów. Wystąpienia jednominutowe dotyczyć będą prezentacji obiektu dziedzictwa kulturowego z Podkarpacia, który zdaniem uczniów powinien zostać wyróżniony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Zainteresowani włączeniem się w ten aspekt wydarzenia proszeni są o zapoznania się z informacjami nt. Znaku Dziedzictwa Europejskiego oraz kontakt z PIE Europe Direct – Rzeszów. 

Razem z zaproszonymi gośćmi w formie zabaw i gier zabierzemy uczestników w europejską podróż. A przewodnikiem w tej podróży będzie Syriusz, czyli maskotka Unii Europejskiej.

Naszą intencją przy realizacji przedsięwzięcia jest – tak jak dotychczas, nieprzerwanie, od 6 lat – zwiększenie świadomości odnośnie znaczenia Deklaracji Schumana oraz utrwalenia zwyczaju wspólnego świętowania, razem z mieszkańcami innych państw europejskich. 

Spotkanie będzie stanowiło także szansę na wymianę doświadczeń wśród nauczycieli oraz inspirację do dalszej działalności w zakresie podejmowania inicjatyw proeuropejskich w najbliższym otoczeniu. W tym względzie chętni do podzielenia się swoim doświadczeniem proszeni są o kontakt w celu omówienia szczegółów wystąpienia.

Nie zabraknie również stałego elementu obchodów, czyli przyznawania wyróżnień za stylizacje uczniów i uczennic inspirowane flagami państw UE, a także kwiatowego akcentu w kolorze żółtym włącznie.

Uwzględniając dotychczasowe uwagi odnośnie możliwości udziału w spotkaniu większej grupy uczniów/uczennic, istnieje możliwość zgłoszenia grup w formule klasy, maksymalnie 30 osób z danej Szkoły. Zaproszenie tak jak dotychczas kierujemy do szerokiego grona uczniów, szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Na zgłoszenia (na podstawie załączonego formularza zgłoszeniowego) czekamy do 04 maja 2018 r. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (300 osób) o udziale w spotkaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń, a rekrutacja potrwa do wyczerpaniu limitu miejsc. Każdorazowo przy zgłoszeniu wysłana zostanie informacja zwrotna. Równocześnie przypominamy, że w latach poprzednich limit miejsc wyczerpywał się w pierwszym tygodniu od opublikowania zaproszenia. 

Kartę zgłoszenia należy przesłać na adres: europedirect-rzeszow@wsiz.rzeszow.pl. Wszelkie pytania, wątpliwości, te również dotyczące dojazdu, należy kierować pod tym samym adresem mailowym lub telefonicznie: 17 866 11 02.

Partnerami obchodów są: Centrum Dokumentacji Europejskiej w Rzeszowie, Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Rzeszowie oraz Rzeszowska Akademii Inspiracji.

Mając w pamięci jak świętowaliśmy w poprzednim roku – czy we wcześniejszych latach – serdecznie zapraszamy do udziału i… DO ZOBACZENIA W DNIU EUROPY, 9 maja 2018 r.

KARTA ZGŁOSZENIA>>> POBIERZ