Wspólne oświadczenie w trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę

Wspólne oświadczenie Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącego Rady Europejskiej i Przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Trzy lata temu Rosja rozpoczęła pełnoskalową i nielegalną wojnę agresywną przeciwko Ukrainie. Brutalna wojna prowadzona przez Rosję celowo uderza w ludność cywilną oraz infrastrukturę krytyczną. Naród ukraiński wykazał się niezwykłą odwagą w obronie swojego kraju oraz fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego. Składamy hołd wszystkim, którzy poświęcili życie i stracili bliskich w walce o niepodległość i wolność Ukrainy.

Rosja i jej przywódcy ponoszą pełną odpowiedzialność za tę wojnę oraz za popełnione wobec ludności ukraińskiej zbrodnie. Wciąż domagamy się pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich sprawców zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Z zadowoleniem przyjmujemy ostatnie kroki podjęte w kierunku ustanowienia Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie.

Unia Europejska i jej partnerzy zareagowali szybko i w duchu solidarności, by wesprzeć Ukrainę. Unia Europejska udzieliła Ukrainie wsparcia ekonomicznego, humanitarnego, finansowego i wojskowego o łącznej wartości 135 miliardów euro, z czego 48,7 miliarda euro przeznaczono na pomoc wojskową. Będziemy nadal zapewniać Ukrainie regularne i przewidywalne wsparcie finansowe, w tym fundusze na odbudowę kraju po zakończeniu wojny.

Rosja i jej obywatele ponoszą konsekwencje działań swojego przywództwa. Wspólnie z partnerami nałożyliśmy bezprecedensowe sankcje na Rosję i osoby współodpowiedzialne za tę wojnę. Jesteśmy gotowi zwiększyć presję na Rosję, aby ograniczyć jej zdolność do prowadzenia działań wojennych. Już teraz wykorzystujemy nadzwyczajne zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów na wsparcie ukraińskiego przemysłu obronnego oraz odbudowę sektora energetycznego. Dziś przyjęliśmy szesnasty pakiet sankcji, aby jeszcze bardziej zwiększyć zbiorową presję na Rosję i doprowadzić do zakończenia jej agresji.

Równocześnie podjęliśmy bezprecedensowe działania na poziomie UE w celu zwiększenia produkcji europejskiego przemysłu obronnego i będziemy nadal wzmacniać nasze zdolności w tym zakresie. Pozwoli nam to zwiększyć wsparcie wojskowe i współpracę z Ukrainą, a jednocześnie wzmocnić gotowość obronną oraz europejską suwerenność.

Ukraina jest częścią naszej europejskiej rodziny. Ukraińcy jasno wyrazili swoją wolę budowania przyszłości w Unii Europejskiej. Uznaliśmy to, przyznając Ukrainie status kraju kandydującego i rozpoczynając negocjacje akcesyjne. Pomimo niezwykle trudnych warunków Ukraina osiągnęła znaczące postępy w reformach związanych z członkostwem. Już teraz integrujemy Ukrainę z jednolitym rynkiem UE. Przyszłość Ukrainy i jej obywateli leży w Unii Europejskiej.

W obliczu trudnej sytuacji międzynarodowej i geopolitycznej podkreślamy znaczenie utrzymania transatlantyckiej i globalnej solidarności z Ukrainą. Wskazujemy na konieczność dalszego zaangażowania społeczności międzynarodowej w działania na rzecz osiągnięcia przez Ukrainę kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju, opartego na ukraińskiej formule pokojowej.

Nieustannie stoimy po stronie Ukrainy, potwierdzając, że pokój, bezpieczeństwo i sprawiedliwość zwyciężą.