Bartosz Słyś z Podkarpacia zwycięzcą XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”!

12 czerwca 2024 roku, 10 finalistów z blisko sześcio- tysięcznego grona uczniów szkół średnich, z całej Polski przystąpiło do ostatniego etapu XIX Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Finał konkursu odbywał się w Słupskim Ratuszu i składał się on z dwóch części. W pierwszej kolejności uczestnicy zmierzyli się z debatą, a następnie odpowiadali na pytania jury. Zwycięzcą Olimpiady – realizowanej pod dwoma hasłami: Wybory do Parlamentu Europejskiego oraz 20-lecie członkostwa Polski w UE – został Bartosz Słyś z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” jest organizowana przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Stowarzyszenie „Słupski Instytut ds. Młodzieży” przy współpracy z ekspertami Team Europe, punktami EUROPE DIRECT oraz Stowarzyszeniem „Pomorskie w Unii Europejskiej”. Za przebieg etapów okręgowych w województwie podkarpackim odpowiada EUROPE DIRECT – Rzeszów.

– Olimpiada „Gwiezdny Krąg” to projekt realizowany od 2004 roku, który ma na celu popularyzację m.in. wiedzy o Unii Europejskiej i jej instytucjach. Kierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Korzyścią udziału w olimpiadzie są nie tylko fantastyczne nagrody takie jak np. wyjazd turystyczny do wybranego przez uczestnika miejsca w UE, ale również sprawdzenie swojej wiedzy i udział w przedsięwzięciu na skalę ogólnopolską. – informuje Joanna Sowińska z EUROPE DIRECT Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie, przewodnicząca Podkarpackiej Okręgowej Komisji XIX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”.

Warto zaznaczyć, że w latach ubiegłych reprezentanci regionu nie tylko znajdowali się wśród laureatów Olimpiady, lecz także ją wygrywali. Do ich grona dołączył Bartosz Słyś z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, który tegoroczną XIX edycję Olimpiady wygrał.

Ryszard Józefczyk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie podkreśla nie tylko rolę nauczycieli, szkoły w przygotowaniu laureata, ale przede wszystkim samo zaangażowanie ucznia w zdobywanie wiedzy – Bartosz należy do najbardziej utytułowanych uczniów naszej szkoły. Jego wiedza i zaangażowanie w osobisty rozwój daleko wykracza poza szkolne standardy. Liczne sukcesy są zatem głównie jego osobistą zasługą. W ramach pomocy udzielanej ze strony szkoły pozostaje pod opieką doświadczonego opiekuna dydaktycznego z zakresu wiedzy historycznej i społeczno-politycznej, pana Marcina Pudło. Bartosz realizuje także, przyznany mu, indywidualny tok nauki. Może sam  decydować o sposobie realizowania obowiązku szkolnego. Nauczyciele dają uczniowi swobodę w wyborze terminów sprawdzianów i zaliczeń materiału
z poszczególnych przedmiotów.  Mimo tych prawnych rozwiązań liczne sukcesy Bartosza wynikają z jego pasji, zdolności i determinacji w osiąganiu założonych celów.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny Krąg na stałe zagościła już w kalendarzu imprez edukacyjnych. Od lat cieszy się nie tylko popularnością wśród uczniów, lecz także wsparciem polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Rok 2024 jest nie tylko rokiem, w którym obchodzona jest 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, lecz jest to także rok wyborów do Parlamentu Europejskiego. W 19. już edycjach udział wzięło łącznie ponad 50 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych, z czego w tegorocznej odsłonie było ich blisko 6 tysięcy. W tym roku przygotowano dodatkowo 10 podcastów z udziałem ekspertów i ekspertek, którzy wyjaśniali problematykę związaną z Unią Europejską. Opracowany materiał zamieszczany był w mediach społecznościowych i służył jako pomoc dla uczestników w przygotowaniach do olimpiady.

Na korzyści wynikające z udziału w Olimpiadzie z perspektywy ucznia wskazuje również Bartosz Słyś, tegoroczny zwycięzca konkursu – Olimpiada “Gwiezdny Krąg” to wyjątkowe wydarzenie. Udział w niej przynosi wiele korzyści, zarówno na poziomie edukacyjnym, jak i osobistym. Dzięki niej można zgłębić wiedzę na temat historii, struktur i polityk Unii Europejskiej, co jest nie tylko fascynujące, ale także niezwykle użyteczne w zrozumieniu współczesnego świata. Poza tym, całe przygotowania do olimpiady i sam udział w niej rozwijają umiejętności analityczne, krytycznego myślenia oraz efektywnego komunikowania się. To także okazja do poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Sukcesy w olimpiadzie otwierają drzwi do wielu możliwości edukacyjnych, takich jak stypendia oraz miejsca na prestiżowych uczelniach. Gwarantują również zdobycie wartościowych nagród takich jak wyjazd studyjny do Brukseli czy bon na wyjazd turystyczny do wybranego przez siebie państwa w Unii Europejskiej. Jako zwycięzca XIX edycji Olimpiady Gwiezdny Krąg serdecznie zachęcam wszystkich uczniów do udziału w przyszłorocznej edycji. To nie tylko szansa na rozwój i zdobycie cennych nagród, ale także możliwość przeżycia niezapomnianej przygody edukacyjnej. Niezależnie od tego, czy ktoś interesuje się historią, polityką, czy aktualnymi wydarzeniami, Olimpiada “Gwiezdny Krąg” oferuje coś dla każdego. To inwestycja w siebie, która może przynieść świetne wspomnienia, nieocenione korzyści i satysfakcję na całe życie.

My natomiast idąc w ślad za Bartoszem, już dzisiaj  zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w XX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”, która odbędzie się w następnym roku. Zapraszamy serdecznie – EUROPE DIRECT Rzeszów.

Więcej informacji na temat olimpiady znajduje się pod adresem http://www.gwiezdnykrag.pl Kontakt do organizatorów: kontakt@gwiezdnykrag.pl