Międzynarodowy Dzień Kobiet 2024

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, z tej okazji warto przybliżyć kilka faktów. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych i towarzyszył im protest przeciwko złym warunkom pracy. Z kolei pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet świętowano w Europie, 19 marca 1911 r. Zorganizowane tego dnia wiece w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii zgromadziły ponad milion kobiet i mężczyzn, którzy domagali się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

Tematem przewodnim jednej z globalnych kampanii towarzyszących tegorocznemu Międzynarodowemu Dniu Kobiet jest hasło: Inspire Inclusion. Hasło ma podkreślić kluczową rolę włączenia społecznego w osiąganiu równości płci, zachęcić do działań mających na celu przełamanie barier, kwestionowanie stereotypów i tworzenie środowiska, w którym wszystkie kobiety są cenione i szanowane. Kampanii, również wzorem lat ubiegłych, towarzyszy gest/poza. Tym razem jest to serce ułożone z dłoni. To serce pojawia się na kampanijnych grafikach i zdjęciach. Zdjęciach kobiet i mężczyzn, którzy chcą okazać solidarność i zgadzają się z tezą organizatorów kampanii, że włączenie wypływa z serca.

W ramach EUROPE DIRECT Rzeszów mamy przyjemność współpracować z wyjątkowymi kobietami. Część z nich/z Was przyjęła zaproszenie do naszej odsłony kampanii #InspireInclusion. Powstały portret, załączamy poniżej. A wszystkim Wam dziękujemy za to jakie jesteście w tych naszych wspólnych aktywnościach i życzymy zarówno jeszcze większej sprawczości jak i tego, by nasze prawa były przestrzegane.

 
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
ℹ️ International Women’s Day: https://www.internationalwomensday.com/