Postaw na klimat – rusza I edycja Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego

Postaw na klimat! Jesteś studentem kierunku graficznego lub pochodnego? Chcesz mieć wpływ na przyszłość naszej planety? Weź udział w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego, przygotuj plakat, w którym wypowiesz się na temat zmian klimatycznych i wygraj nawet 1000 zł.

Postaw na klimat! – to hasło I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego Galeria Plakatu Europejskiego. Konkurs, którego organizatorem jest Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, jest skierowany do osób posiadających status studenta uczelni wyższej na kierunku graficznym lub pochodnym. Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie plakatu na temat zmian klimatycznych, w tym działań Komisji Europejskiej lub/i roli obywateli UE w tym zakresie.

Celem inicjatywy jest rozbudzenie społecznego zainteresowania dyskusją nad przyszłością Europy. – Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej w wygłoszonym 16 września br. orędziu o stanie Unii  wezwała do założenia nowego europejskiego Bauhausu – twórczej platformy współpracy architektów, inżynierów i projektantów, aby zainicjować styl architektoniczny na miarę naszych czasów, odzwierciedlający nasze aspiracje do uczynienia Europy pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Z kolei naszą intencją, Zespołu PIEED-Rzeszów, jest umożliwienie młodym twórcom, studentom udziału w dyskusji nad przyszłością Europy poprzez plakat jako formę wyrazu – informuje Ewa Nowak-Koprowicz, Koordynatorka Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie.

Julia Majewska z Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, członkini jury konkursu dodaje: – Unia Europejska jako jedna największych gospodarek świata poczyniła już ogromne postępy w walce ze zmianą klimatu. Jednak nadal skala problemu może przytłaczać. Dlatego Komisja Europejska w odpowiedzi na kryzys klimatyczny przygotowała konkretny plan – to Europejski Zielony Lad. UE stawiając ambitne cele zielonej transformacji, jest już światowym liderem w walce ze zmianą klimatu. Wy możecie (Ty możesz) być liderem w swojej rodzinie, uczelni, miejscowości! Możemy zmienić sytuację, jeśli będziemy działać szybko i wspólnie. Zachęcam wszystkich do postawienia na klimat i na przyszłość naszej planety!

Do konkursu przyjmowane są tylko prace indywidualne. Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu nie więcej niż 3 prace, przy czym każda z nich musi stanowić osobną całość. Plakat musi być zaprojektowany w układzie pionowym w rozmiarze 70 cm x 100 cm. Plik musi spełnić poniższą specyfikację: JPG, 2953 x 4134 pixeli, 150 DPI, Przestrzeń kolorów RGB. Plik/i o powyższej specyfikacji należy dostarczyć w wersji elektronicznej zgodnie z Regulaminem Konkursu.

Termin nadsyłania prac konkursowych to 30 listopada 2020 r.

Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody pieniężne o wartości: 1000 zł, 600 zł. Dodatkowo członkowie jury studenckiego przyznają swoje wyróżnienie w wysokości 400 zł za wybrany projekt. Jak podkreśla Sylwia Wójcik, przewodnicząca jury studenckiego, absolwentka kierunku Grafika Komputerowa i Produkcja Multimedialna WSIiZ w Rzeszowie: – Udział w konkursie to niepowtarzalna okazja by sprawdzić się jako projektant graficzny. Uczestnik konkursu będzie miał możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności podczas tworzenia prac do konkursu, a także zyska możliwość poznania inspirujących osób z branży. Udział w inicjatywie to szansa na niesamowitą przygodę, w którą warto wkroczyć.

Wszelkie informacje i zasady uczestnictwa w Konkursie dostępne są w Regulaminie Konkursu dostępnym na stronie: http://www.europe-direct.rzeszow.pl/konkurs/.