Dzień Europy 2023: obchody europejskiej jedności

9 maja 2023 Unia Europejska obchodzi Dzień Europy – upamiętniając ogłoszenie deklaracji Schumana 9 maja 1950 r. Aby uczcić tę szczególną okazję, instytucje Unii, w tym przedstawicielstwa Komisji i delegatury UE na całym świecie, i zorganizują szereg działań online i stacjonarnie, umożliwiając mieszkańcom odkrywanie i doświadczanie Unii Europejskiej.

Obchodzony w maju Dzień Europy pozwoli uczestnikom jego wydarzeń dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób UE wspiera pokój, bezpieczeństwo i demokrację dzięki swojej determinacji w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dzień Europy 2023 umożliwi również uczestnikom lepsze zapoznanie się z wysiłkami Unii na rzecz zbudowania Europy ekologicznej, cyfrowej, konkurencyjnej, sprawiedliwej i wykwalifikowanej, a także silnej, odpornej i bezpiecznej. W tym roku przedstawimy również Europejski Rok Umiejętności 2023, który rozpocznie się 9 maja.

Podczas obchodów Dnia Europy instytucje Unii będą organizować szereg interaktywnych działań w swoich siedzibach w 27 państwach członkowskich i na całym świecie.

Mieszkańcy Unii będą mogli zapoznać się z instytucjami Unii Europejskiej w Brukseli, Luksemburgu i Strasburgu:

  • sobota 6 maja: Brukseli można będzie odwiedzić instytucje Unii.  Więcej informacji na temat programu obchodów można znaleźć tutaj
  • wtorek 9 maja:  można będzie odwiedzić Europejski Trybunał Sprawiedliwości i Miasteczko Europejskie w Luksemburgu, zorganizowane przez przedstawicielstwo Komisji wraz z władzami krajowymi, ambasadami państw członkowskich, instytucjami UE z siedzibą w Luksemburgu i społeczeństwem obywatelskim. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.
  • sobota 13 maja: odwiedzający będą mogli obejrzeć Parlament Europejski w Strasburgu i obejrzeć siedzibę największego europejskiego organu demokratycznego. Więcej szczegółów na tej stronie.

9 maja UE będzie również gospodarzem Festiwalu Europejskiego Roku Umiejętności. Festiwal związany będzie z wieloma innymi atrakcjami w różnych częściach Europy, w ramach których w centrum zainteresowania znajdą się umiejętności. Na specjalnej stronie internetowej poświęconej Europejskiemu Roku Umiejętności można znaleźć więcej informacji na jego temat, a także szczegółowe informacje o lokalnych działaniach w całej Europie.

27 państwach członkowskich i na całym świecie instytucje Unii wraz ze swoimi partnerami i sieciami będą obchodzić Dzień Europy, organizując wiele interesujących i pouczających atrakcji. Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w ścisłej współpracy z biurami kontaktowymi Parlamentu Europejskiego, Punktami Informacji Europejskiej Europe Direct i innymi partnerami krajowymi i regionalnymi planują różne działania z okazji tego dnia, takie jak nauka przez zabawę oraz quizy, festiwale, zajęcia sportowe, wydarzenia kulturalne i debaty, ale także działania promocyjne i kampanie w mediach społecznościowych.

Ponadto delegatury Unii będą obchodzić Dzień Europy na całym świecie i podkreślać europejską jedność i solidarność.

Więcej informacji na temat wydarzeń związanych z Dniem Europy 2023 można znaleźć na międzyinstytucjonalnej stronie internetowej Dnia Europy.

Dalsze informacje

Dzień Europy 2023

Deklaracja Schumana z 9 maja 1950 r.  

Europejski Rok Umiejętności

Odwiedź UE | na Facebooku