Dzień Europy pod znakiem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Już po raz szósty Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów organizował Dzień Europy upamiętniający podpisanie Deklaracji Schumana. Impreza odbyła się w Centrum Edukacji Międzynarodowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie i przyciągnęła 320 uczniów podkarpackich szkół podstawowych i gimnazjalnych. 

Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia był Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Spotkanie miało format symulacji obrad Parlamentu Europejskiego, co jest kluczowe z perspektywy przyszłorocznych wyborów do tego organu. Gości przywitała Ewa Nowak-Koprowicz – koordynatorka PIE ED-Rzeszów słowami prof. Klausa-Dietera Borchardta: „porządek prawny, na którym opiera się UE kształtuje naszą polityczno-społeczną rzeczywistość. Europejczycy nie są jedynie obywatelami swoich państw, miast czy też gmin, ale również obywatelami Unii”. Słowa pochodzą ze wstępu publikacji „ABC prawa Unii Europejskiej”, którą otrzymał każdy z uczestników wydarzenia.

Uczestnicy imprezy wcielali się w posłów Parlamentu Europejskiego. Dziewięciu uczniów pełniło funkcję posłów-sprawozdawców prezentujących nominacje podkarpackich obiektów dziedzictwa kulturowego, które ich zdaniem powinny zostać wyróżnione Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Jako pierwsza wystąpiła Liliana Brudniak ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rzeszowie, która nominowała Podziemną Trasę Turystyczną w Rzeszowie, Karolina Fryźlewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku nominowała Karpacką Troję w Trzcinicy, Dawid Gubernał Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach przybliżył uczestnikom Park Historyczny Blizna, Wiktor Kaczmarek ze Szkoły Podstawowej nr 18 nominował Zamek w Łańcucie oraz Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Z kolei, Dominika Kołodziej z Zespołu Szkół nr 1 w Nienadówce prezentowała Pomnik Pomordowanych w Turze. Wśród nominacji nie mogło zabraknąć organów w klasztorze oo. Bernardynów w Łańcucie. Instrument został nominowany przez Jakuba Kostkę ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Leżajsku. Karolina Łyczko z Głogowa Małopolskiego uznała, iż na nominację zasługuje Twierdza Przemyśl. Szymon Mager ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie nominował Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Perłę gotyckiej architektury drewnianej – kościół NMP w Haczowie nominowała Julia Pisz ze Szkoły Podstawowej nr 21. Uczniowie-posłowie głosowali nad nominacjami podnosząc  w górę (lub w dół) swoje kciuki. 

Stałym punktem obchodów Dnia Europy jest możliwość zakręcenia unijnym kołem fortuny. W tym roku koło „potoczyło” młodych Europejczyków do Holandii oraz Portugalii. Uczniowie chętnie opowiadali o skojarzeniach, które mają z tymi państwami. 

W trakcie spotkania wręczono także nagrody laureatom konkursu wiedzy historycznej „Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej” w dwóch kategoriach wiekowych. Dr Janusz Ustrzycki z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli – współorganizatora konkursu – zapowiedział ze sceny kolejną – trzecią edycję konkursu, w której uczniowie, oprócz pytań związanych z unią lubelską oraz Unią Europejską, będą musieli odpowiedzieć na te związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie, tradycyjnie już zakończyło rozdawanie żółtych tulipanów oraz pamiątkowe zdjęcie z Syriuszem – maskotką Unii Europejskiej.

Partnerami obchodów były: Centrum Dokumentacji Europejskiej w Rzeszowie, Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Rzeszowie oraz Rzeszowska Akademii Inspiracji.

Galeria zdjęć z wydarzenia znajduje się >>>tutaj.

Materiał przygotowany przez TVP Rzeszów >>>tutaj