Jubileuszowy „Gwiezdny Krąg”

Trwają zapisy do XV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o UE „Gwiezdny Krąg”, organizowanej przez Przedstawicielstwo KE w Polsce, Parlament Europejski oraz sieć Europe Direct. Do udziału zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Wśród nagród m.in. wizyta studyjna w Brukseli oraz miesięczny staż w PE. Finaliści mogą także liczyć na preferencje podczas rekrutacji na wybrane kierunki Uniwersytetu Warszawskiego.

Dzięki przeprowadzonym negocjacjom z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego, każdy z finalistów uda się z wizytą studyjną do Brukseli, by zobaczyć „od kuchni” jak działają instytucje Unii Europejskiej. Najlepszy finalista będzie mógł dodatkowo odbyć miesięczny płatny staż na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Lewandowskiego. Na laureatów czekają także liczne cenne nagrody rzeczowe.

Jednocześnie laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” na mocy Uchwały nr 379 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie szczegółowych zasad przyjmowania na studia laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego oraz laureatów i finalistów konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w roku akademickim 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022 oraz 2022/2023, otrzymują maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunkach:

europeistyka;
europeistyka – integracja europejska;
kulturoznawstwo – wiedza o kulturze;
European Politics and Economics.

Szkoły zainteresowane udziałem proszone są o przesłanie
formularza zgłoszeniowego na adres kontakt@gwiezdnykrag.pl do niedzieli 20 października br.

Komitet Organizacyjny ma siedzibę w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk, ul. Partyzantów 31A, 76 – 200 Słupsk,
tel. 794 725 448, mail: kontakt@gwiezdnykrag.pl

Kontekst

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy O Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” to projekt mający w tym roku swą jubileuszową, XV edycję. Na przestrzeni lat udział w niej wzięło ponad 50 tysięcy uczniów z całej Polski, a dzięki wsparciu posłów do Parlamentu Europejskiego ponad 80 laureatów wyjechało do Brukseli na wyjazdy studyjne oraz staże.

Olimpiada od początku wspierana jest przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Janusza Lewandowskiego – posła do Parlamentu Europejskiego.

Olimpiada skierowana jest do wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w całym kraju, a jej celem od lat jest popularyzacja wiedzy o systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej, jej wartościach, a także historii integracji europejskiej.

Aż ciężko uwierzyć, że to już 15 lat! Kiedy w 2004 roku rozpoczynałem pracę nad tym projektem, nie spodziewałem się, że po tylu latach nabierze on takich rozmiarów. Kiedy patrzę na to z perspektywy czasu, a rozpoczynając projekt miałem zaledwie 17 lat, to uświadamiam sobie, że chcieć to móc! Olimpiada, to sukces wielu instytucji, a przede wszystkim laureatów tej Olimpiady. Od zawsze zaangażowany Poseł Janusz Lewandowski, cała sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce, nieocenione wsparcie Komisji Europejskiej i Parlamentu.

To co napawa dumą, to fakt, że Olimpiada stała się swego rodzaju trampoliną dla młodzieży do dalszego rozwoju w sprawach europejskich. 6 grudnia 2019 roku o godzinie 11.00 w słupskim Ratuszu (zgodnie z tradycją) będziemy świętować jubileusz projektu. Zapraszam wszystkich dotychczasowych laureatów! Będzie miło znowu Was zobaczyć! – dr Rafał Kuligowski, inicjator i pomysłodawca Olimpiady.

Więcej informacji o Olimpiadzie na stronie: http://gwiezdnykrag.pl/ lub https://www.facebook.com/gwiezdnykrag/

Załączniki

Formularz zgłoszeniowy >>>pobierz.

Regulamin >>>pobierz.

Zagadnienia >>>pobierz.

Harmonogram >>>pobierz.