Huczne obchody Dnia Europy za nami! Konkurs „Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej” rozstrzygnięty!

Już po raz siódmy Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania organizował Dzień Europy upamiętniający podpisanie Deklaracji Schumana. Impreza odbyła się w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ w Kielnarowej i przyciągnęła prawie 300 uczniów z podkarpackich szkół podstawowych i przedszkoli.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Europy było 15-lecie członkostwa Polski w UE oraz funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego. Jednym z punktów obchodów – podobnie jak w ubiegłym roku – były symulacje obrad Parlamentu Europejskiego. Uczniowie, a właściwie posłowie sprawozdawcy ze swoich obowiązków wywiązali się wzorowo. Wszystkie wnioski zostały przegłosowane przez zebranych.

Nie zapominając, że Unia to państwa członkowskie, które ją tworzą, w trakcie wydarzenia kilkakrotnie zakręcono europejskim kołem fortuny. Przedstawiciele szkół odpowiadali na pytania dotyczące m.in. Chorwacji, Włoch, Łotwy, Słowacji, Rumunii oraz Szwecji. Pomocą odpowiadającym służyła oczywiście publiczność.

Choć Polacy należą do jednych z najbardziej euroentuzjastycznych narodów w UE, warto przypominać – szczególnie w kontekście 15. rocznicy przystąpienia do Unii – jak wiele Unia dała swoim obywatelom. Zadania tego podjęły się Paulina Mazurak oraz Andżelika Znój, studentki WSIiZ oraz stypendystki prestiżowej „School of Leaders”.

Wśród zebranych gości znaleźli się także laureaci konkursu „Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej”, którzy do ogłoszenia wyników nie wiedzieli, jakie miejsce na podium zajęli. Na sali oprócz opiekunów znaleźli się też dumni rodzice zwycięzców, którzy nie kryli swego wzruszenia.

Pełną listę zwycięzców obu kategorii można znaleźć>>>tutaj.

Listę finalistów (uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 50% punktów) można znaleźć >>>tutaj.

Wydarzenie, tradycyjnie już zakończyło rozdawanie żółtych tulipanów oraz pamiątkowe zdjęcie z Syriuszem – maskotką Unii Europejskiej.

Partnerami obchodów były: Centrum Dokumentacji Europejskiej w Rzeszowie, Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Rzeszowie oraz Lekcja na 12 gwiazdek.

Galeria zdjęć z wydarzenia znajduje się >>>tutaj.